Csomagolástechnika
Együttműködve a Csomagolásvizsgáló Laboratóriummal hallgatóink olyan projekteken dolgoznak, amelyek során egyedi, innovatív csomagoló- és párnázóanyagokat fejleszthetnek és vizsgálhatnak a Laboratórium eszközparkjának segítségével: veszélyes áruk csomagolásának típusvizsgálatai, különböző szállítási csomagolási vizsgálatok (klíma állósági, lejtőpályás, ütköztető, ejtő, rázó, halmazolási), csomagolóanyagok minőségellenőrző vizsgálatai és autóipari vizsgálatok.
Passzív hűtődobozos tárolás fejlesztése
A kutatás célja a hűtött szállítási láncok vizsgálata (pl. gyógyszerek) a csomagolástechnika szempontjából. A szállítások során az aktív hűtési rendszereknél sokszor gazdaságosabbak a passzív hűtési megoldások. Teljesítményüket azonban számos tényező befolyásolja, például:
- hűtőanyag mennyisége, minősége
- a termék mennyisége
- a doboz kialakítása (szigetelőanyag, méret)
- külső hőmérséklet, páratartalom
- a doboznyitások száma, időtartama
Biológiailag lebomló csomagolóanyag ESD (Electrostatic Discharge) védelmének vizsgálata a logisztikai láncban
Tevékenységünk adott interkontinentális szállítási körülmények között vizsgált egy új környezetbarát párnázó anyagot a keményítő alapú TPS (Thermoplasztikus keményítő) habot ESD elleni védelem szempontjából. A manapság használt párnázó anyagok magas környezetszennyező tulajdonságai valamint a gyártásban és fogyasztásban résztvevők számára egyre fontosabb fenntartható fejlődés és a növekvő volumenű elektronikai termékek gyártása eredményezte az új környezetbarát csomagolóanyagok térnyerését. Vizsgálatuk különösen fontos, azért hogy megtudhassuk tulajdonságaikban mennyire térnek el a hagyományosan használt ESD védett anyagoktól valamint, hogy teljesen helyettesíteni tudja-e a TPS hab a hagyományos csomagolóeszközöket.
A hullámpapírlemez ECT értékei és fajlagos tömege közötti kapcsolat
A hullámpapírlemez alapvető minőségi jellemzője az ECT (Edge Compression Test), azaz élnyomó szilárdság, amely érték maximalizálására törekszünk, a lehető legcsekélyebb fajlagos tömeg mellett. A kutatás célja olyan értékek meghatározása, amelyek töréspontot jelentenek a fajlagos tömegek és az ECT értékek egyenes arányosságában.